خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

میرجسین موسوی کیست؟
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

www.9990.blogfa.com      www.Khafcell.blogfa.com

میرجسین موسوی کیست؟

مشخصات فردی:
نام: میر حسین 

نام خانوادگی: موسوی خامنه ای
نام و شغل پدر: میر اسمعیل - کاسب


 تاریخ و محل تولد: 1320-خامنه
میزان تحصیلات:
دانشگاهی: فوق لیسانس معماری وشهرسازی حوزوی:
محل تحصیلات:
دانشگاهی: دانشگاه ملی ( شهید بهشتی  ) حوزوی:
آشنایی یا تسلط به زبانهای خارجی: انگلیسی ، عربی
تألیف، تحقیق، ترجمه:بعضی از مقالات روزنامه جمهوری اسلامی
مشاغل:
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی: استاد یار دانشگاه
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی: عضو شورای انقلاب ، وزیر امور خارجه ، نخست وزیر ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مشاور سیاسی ومشاور عالی رییس جمهور ، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، رییس فرهنگستان هنر ، در کنار مسئولیتهای رسمی ، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی وقائم مقام دبیر کل حزب ومسئول دفتر سیاسی حزب ونیز مدیر مسئول وسر دبیر روزنامه جمهوری اسلامی ( قبل از پستهای رسمی )
نوع عضویت: سمت:
حقیقی 
تاریخ عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی: 1375-09-14
آدرس پست الکترونیکی : moosavi@iranculture.org

 میرحسین موسوی خامنه‌ای (زاده ۱۳۲۰ در خامنه) سیاستمدار ایرانی، از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران بوده است. وی آخرین نخست وزیر ایران است که پس از مرگ آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی، با تغییر قانون اساسی و حذف پست نخست‌وزیری، از فعالیت های اجرایی کناره گرفت و عمده فعالیت خود را در فرهنگستان هنر متمرکز کرد و در حال حاضر رئیس فرهنگستان هنر میباشد.
تحصیلات
کارشناسی ارشد معماری و شهرسازی دانشگاه ملی سابق (شهید بهشتی)؛ تاریخ اخذ ۱۳۴۸
مطالعهٔ معماری سنتی / تخصص هنری: اصول اربعهٔ معماری سنتی، طرح مساجد

عضویت‌ در نهادهای حکومتی
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام. اعضای این دو نهاد حکومتی را رهبر نظام جمهوری اسلامی انتخاب میکند.
فعالیت‌های علمی و هنری
- شرکت در یازده نمایشگاه نقاشی انفرادی و جمعی: برای مثال، در تالار قندریز موزهٔ هنرهای معاصر، نگارخانهٔ نیاوران و ...
- طراحی صحن جدید امام خمینی در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در قم.
- طراحی برای دانشگاه شاهد
- طراحی گلستان شهدای اصفهان
- طراحی بنای یادبود شهید خرازی
- طراحی مجموعه فرهنگی - تجاری بین الحرمین در شیراز
- طراحی مسجد سلمان فارسی برای نهاد ریاست جمهوری
- طراحی مرکز مطالعات استراتژیک
- طراحی مجموعهٔ کانون توحید، تهران
- طراحی سازمان مرکزی آب و فاضلاب
- طراحی بنای یادبود شهدای هفتم تیر
آشنایی‌ با زبان‌ها
انگلیسی و عربی و ترکی آذربایجانی
سوابق شغلی

 • مدرس دانشگاه ملی (شهید بهشتی) سال ۱۳۵۳ - ۱۳۵۴
 • استادیار دانشگاه ملی (شهید بهشتی) سال ۱۳۵۴ - ۱۳۵۶
 • عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی از سال ۱۳۵۷ - ۱۳۶۰
 • رئیس دفتر سیاسی حزب جمهوری اسلامی۱۳۵۸
 • دبیر و مدیر مسؤول روزنامه جمهوری اسلامی
 • وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
 • نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۶۰ - ۱۳۶۸
 • مشاور سیاسی رئیس جمهور
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۶۸
 • استادیار علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس ۱۳۶۸ - ۱۳۷۶
 • مشاور عالی رییس جمهور از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴
 • رئیس فرهنگستان هنر ایران از سال ۱۳۷۸ تاکنون

انتخابات ریاست جمهوری دهم
میرحسین موسوی از گزینه های مطرح اصلاح طلبان برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دهم می باشد. خود وی اعلام حضور در انتخابات نکرده، در عین حال آنرا رد نکرده است. گروههای مختلف اصلاح طلبان حمایت خود از وی را اعلام داشته و سعی در راضی کردن وی دارند.
احتمال حضور وی موجب نگرانی حامیان دولت محمود احمدی نژاد شده است. جمعیت توحید و تعاون که اعضای ان از نزدیکان موسوی و خاتمی هستند در آستانه انتخابات ششمین مجمع خود را برگزار کرده اند. میر حسین موسوی را می توان از چهره های مبهم در بین نسل سوم انقلاب اسلامی ایران نامدید چرا که وی بیش از 2 ده در سکوت کامل بوده و اندیشه های خود را منتشر نکرده است. از مهمترین نگرانی طرفداران میر حسین موسوی وجود ایده اقتصاد دولتی وی است . آنان که میر حسین موسوی را می شناسند وی را به عنوان پدر اقتصاد کوپنی در ایران می نامند سیستمی که با درامد 7-10 ملیارد دلاری ایران در دوران جنگ تحمیلی نجات دهنده شاخصه مصرف و توزیع برابر اقتصاد نامید با این حال احتمال حضور میر حسین موسوی بنا بر خبر منابع آگاه 80 درصد است.

میر حسین موسوی کیست؟
مهندس میر حسین موسوی خامنه ای پنجمین نخست وزیر جمهوری اسلامی است. او پس از محمد رضا مهدوی کنی که در پی شهادت رجایی و باهنر به سمت نخست وزیری توسط امام (ره) منصوب شده بود، به نخست وزیری انتخاب گردید و در دوران جنگ نخست وزیر ایران بود. او متولد 1320 در خامنه است و در سال 1348 از دانشگاه ملی آن زمان شهید بهشتی کنونی در رشته معماری کارشناسی ارشد دریافت داشته است و از سال 1358 تا کنون عضو شورای انقلاب فرهنگی است. مهندس میر حسین موسوی در طول سال‌های حضور خود در عرصه سیاست به عنوان نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه،‌ عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و... به فعالیت پرداخت اما از سال ۱۳۷۷ با بر عهده گرفتن ریاست فرهنگستان هنر به فعالیت در این حوزه مشغول شد.
کارهای هنری او بخصوص در زمینه نقاش دارای کارهای برجسته ای است هر چند که نماد شهدای هفتم تیر را نیز او طراحی کرده است، به همین مناسبت ریاست فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی را نیز بر عهده دارد. همسر او زهرا رهنورد ریاست دانشگاه الزهرا را به عهده داشت او دانش آموخته علوم سیاسی است با این همه او نیز در عالم هنر دستی دارد تندیس "نرگس عاشقان" ساخته اوست که در میدان مادر (محسنی) در تهران نصب است.
مهندس موسوی در زمان ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه‌ای ،  به نخست وزیری رسید. او همچنین عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و مدیر مسوول ارگان این حزب بوده است. با نزدیک شدن به انتخابات دوم خرداد ،  اصلاح طلبان امروزی به فکر حضور بزرگ در انتخابات افتادند. به همین دلیل بلافاصله سران جناح چپ به سراغ میر حسین موسوی رفتند.
رایزنی‌های ایشان با کارشناسان سیاسی ادامه داشت و امیدواری نزد جناح مذکور به بالاترین حد خود رسیده بود (که حتی روزنامهٔ سلام ،  موسوی را نامزد جناح چپ معرفی کرد) ،  که ناگهان در پاییـز ۷۵موسوی با انتشار بیانیه‌ای انصراف خود را از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد،  که در این ارتباط نقل می‌شود که وی چند روز قبل ازانتشار آن بیانیه ،  با دوستان صمیمی خود مشورت‌های آخر را انجام داده و همان مشاوره ایشان را منصرف می‌کند.و بعد از آن به دنبال جانشین موسوی به سراغ خاتمی کم شهرت آن زمان می‌روند که وقت بسیار کمی برای جناحی که از حاکمیت خارج بود و باید به طور گسترده تبلیغات می‌کرد،  ایجاد شده بود و ازآن طرف هم کمبود امکانات مالی و نداشتن رسانهٔ فراگیر (به جز روزنامه سلام که در سال ۷۸ توقیف شد)،  همه را به پیش بینی شکست نمایندهٔ کم شهرت (به نسبت موسوی) جناح چپ ،  سوق می‌داد که شکست بزرگ جناح راست که قصد یک دست کردن حاکمیت را داشتند،  را باعث شد. همین حکایت دعوت گسترده از مهندس موسوی در انتخابات ۸۴ هم تکرار شد که باز هم مهندس موسوی از نامزدی سر باز زد و از حضور ملت ایران عذر خواست.
نقش میر حسین موسوی در قدرتمند شدن فرهنگستان هنر به اندازه‌ای است که این نهاد حتی از مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی نیز فعالیت‌های بیشتر و گسترده‌تری را انجام داده است اما حضور او در بیشتر این رویدادها به عنوان یک هنرمند رقم می‌خورد. چنانکه به نظر می‌رسد او بیشتر ترجیح می‌دهد دوران بازنشستگی زودرس خود را با نام یک نقاش یا معمار سپری کند و نه حتی یک مدیر فرهنگی.
از فعالیت های هنری و علمی او می توان از شرکت در یازده نمایشگاه نقاشی انفرادی و جمعی، طراحی برای دانشگاه شاهد، طراحی گلستان شهدای اصفهان، طراحی بنای یادبود شهید خرازی، طراحی مجموعه فرهنگی - تجاری بین الحرمین در شیراز، طراحی مسجد سلمان فارسی برای نهاد ریاست جمهوری، طراحی مرکز مطالعات استراتژیک نام برد.
مهندس میر حسین موسوی در بیانیه تقدیر از هشت سال تلاش دولت حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی که آن را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) قرار داده، خاتمی و دوران هشت ساله‌ی دولت او را چنین توصیف می‌کند: «هشت سال دوران ریاست جمهوری فرزند فاضل، با تقوا و متعهد حضرت امام خمینی(ره) برادر عزیزمان جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی به پایان خود نزدیک می‌شود و لبخندهای شیرین در این روزها خبر از آن می‌دهد که زخم‌های بی‌شماری که در طی این مدت به آن جان عزیز وارد شد به همین زودی و پیش از به اتمام رسیدن دوران خدمتش التیام یافته است. رنجی که برای خداوند پذیرفته شود، میوه‌های شیرین خواهد داد و هر قدر که ایمان به فضل الهی بیشتر باشد، این میوه‌ها زودتر به بار می‌رسند. قدردانی از دستاوردهای بزرگی که دولت خاتمی در طی این هشت سال داشته است، وظیفه‌ای صرفا اخلاقی نیست تا از خدمات بی‌شائبه‌ی برادری مخلص و بی‌ادعا سپاسگزاری شده باشد، بلکه هم‌چنین برای آن است تا آیندگان قدر آن‌چه با خون دل بسیار فراهم آمده است، بدانند و آن را به راحتی از دست ندهند.
وی در مراسم بزرگداشت آیت اله شهید بهشتی در سال 1386 گفته است: یک نقاش برجسته فرنگی که در دو سه دهه اخیر در فضای هنری غرب بسیار تأثیرگذار بوده یکسری نقاشی دارد که از شخصیت‌های مختلف به تصویر کشیده است، این نقاشی‌ها ابتدا بدین صورت است که تصویری از یک شخصیت می‌گیرد و یا انتخاب می‌کند. این تصویر در متن یک حادثه و اتفاق است که به خوبی واقعیت و اهمیت و رابطه آن شخص در محیط سیاسی، اجتماعی را به نمایش می‌گذارد، بعد این نقاش می‌آید از این تصویر اصلی با یک فیلتر یک کپی بر می‌دارد، سپس از آن کپی، کپی‌های دیگری گرفته می‌شود. و ی افزود : مثلاً به ده یا بیست کپی که رسید، آنها را در کنار هم قرار می‌دهد، درنهایت وقتی شما این تصاویر را در مجموع کنار هم قرار می‌دهید نشان‌دهندة‌ این مسئله است که تصویر آخری از تصویر واقعی از عکس اولیه به کلی فاصله گرفته است و فضای واقعی آن عکس اصلی می‌باشد. موسوی گفت : به قول امروزی‌ها یک شکل هنری که هیچ ربطی به واقعیت بیرونی ندارد و درواقع هیچ رابطه‌ای با واقعیت امروزی در جامعه آنها ندارند. این نقاش برای اینکه به خوبی هدف خودش را نشان دهد، در مورد چند چهره این موضوع را امتحان کرده است. همچنین او در مورد اشیایی که مورد معامله و تجارت نیز قرار می‌گیرد این سبک را اجرا نموده است. و ی با اشاره به اینکه بعضاً از یک جعبه بیسکویت یک عکس کامپیوتری گرفته و بدین شکلی که عرض کردم کپی تهیه شده و سپس آنها را در کنار هم قرار داده است گفت : این مجموعه عکس تبدیل به یک نقاشی شده که با تغییر نشانه‌های هنری و زیباشناسی ارتباط برقرار می‌کند. ولی دیگر ارتباطی به غذا و ایجاد فضایی برای انسان که راهنمایی برای استفاده از این مواد غذایی باشد و یا مشخصات این کالا را معرفی کند، ندارد. وی در ادامه افزود : آن چیزی که ما در رابطه با شخصیت‌های تاریخی و مؤثر و همچنین شخصیت‌های سیاسی و مؤثر در ابتدای انقلاب اسلامی داشتیم بی‌شباهت به تمثیلی که نقاش مورد اشاره دارد، نمی‌باشد. من فکر می‌کردم در رابطه با بزرگداشت هفتم تیر و شخصیت بزرگوار آن حادثه یعنی شهید بهشتی، تصویری که ما در سال 1361 برای بزرگداشت ایشان داشتیم و در سال‌های 62 و 63 تا الان داشتیم سال به سال فرق کرده است. رییس فرهنگستان هنر گفت : به نظر می‌رسد قدرت ما برای فهم آنچه باعث بروز چهره‌ای درخشان چون شهید بهشتی و دیگر یارانش بوده است به علت فاصله گرفتن نظام ارزشی جدید، پیش‌داوری‌های که به دنبال این فضاهای جدید و اتفاقات گوناگونی که حادث شده واقعاً دشوار شده است. لذا اندیشیدن به این مسئله بسیار مهم است، این سرنوشت غلط نه ربطی به چهره شهیدبهشتی دارد و نه به قانون اساسی مربوط می‌شود.
از خواندن نوشته های او و دیدن کارهای هنری ساخته شده توسط او بیشتر می توان او را شناخت تا از قضاوت در مورد دوران نخست وزیری اش چرا که او نیز چون هر انسان دیگری در حال تغییر و تکامل است.
ترجیح می‌دادم و ترجیح می‌دهم میر‌حسین موسوی بیاید
رئیس بنیاد باران در بخش پایانی سخنان خویش گفت:«هر آنچه درباره بنده گفتید بزرگی ملت ایران و خود شما بود؛من انسان کوچکی هستم که همواره برای دین خدا،سربلندی کشور،آزادی مردم دغدغه خاطر داشته ام و امروز هم دارم و بنده هم احساس مسوولیت می‌کنم.» وی افزود:«اینکه گفتم یا من می‌آیم یا جناب آقای مهندس موسوی، به خاطر این بود که همین احساس مشترک را در ایشان هم دیدم.»
رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد:«اگر مهندس موسوی بخواهد بیاید، کشوررا با توجه به جهت گیری‌ها و ارزش‌های اصیل و البته تحولات روز اداره خواهند کرد.» رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، افزود:«اگر بخواهیم 5 نفر ساده زیست و عدالت باور و آزادی خواه که ریا و تزویر نکنند را در کشور معین کنیم، حتما یکی از آنها مهندس موسوی است؛ همینطور ایشان عدالت و آزادی را با معیارهایی که بنده عرض کردم قبول دارد.»
وی تصریح کرد:«به دلایل مختلف ترجیح می‌دادم و می‌دهم آقای مهندس موسوی بیاید.احساس می‌کنم تنگ نظری‌ها و مشکلاتی که وجود دارد در مقابل بنده زیادتر خواهد بود و می‌ترسم با آمدن من هزینه مردم افزایش یابد.»
حضور مهندس میرحسین موسوی در انتخابات می تواند در جلب مشارکت مردم موثر باشد ولی اگر موسوی به صورت مستقل در انتخابات شرکت کند مثمر ثمر تر خواهد بود
سخنگوی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس گفت: میر حسین موسوی از موهبت های انقلاب به شمار می رود و اگر در انتخابات ریاست جمهوری دهم به صورت مستقل شرکت کند و منتسب به جریان اصلاحات نباشد، حضور وی مثمر ثمرتر خواهد بود. به گزارش ایسکا نیوز،‌محمد عظیمی ، درخصوص فعالیت های جامعه اسلامی نمایندگان ادوار در چارچوب فعالیت های جبهه پیروان خط امام و رهبری فعالیت های انتخاباتی خود را تعقیب می کند، هر تصمیمی که جبهه پیروان خط امام و رهبری در راستای انتخابات بگیرد جامعه از آن حمایت خواهد کرد.
وی مهندس موسوی را یکی از موهبت های دوران انقلاب دانست و تصریح کرد: حضور وی در انتخابات می تواند در جلب مشارکت مردم موثر باشد ولی اگر موسوی به صورت مستقل در انتخابات شرکت کند مثمر ثمر تر خواهد بود تا این که منتسب به جریان اصلاحات باشد. وی در ادامه افزود: در مجموعه اصولگرایان وحدت بیشتر ولی اصلاح طلبان با مطرح کردن چند کاندیدا فضای انتخاباتی را از دو قطبی به چند قطبی کشاندند.
سخنگوی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان درخصوص لایحه تحول اقتصادی دولت نهم گفت: اجرای این طرح در کشور یک ضرورت است اما چگونگی و زمان آن محل بحث است. اجرای صحیح این طرح می تواند اعتماد مردم را به سمت اصولگرایان جلب و حضور آنها را در صحنه انتخابات جدی تر کند
 میر حسین موسوی می‌رود؟!

 آفتاب: بر اساس شنیده ها مهندس میر حسین موسوی ، نخست وزیر دوران جنگ تحمیلی از هیات امنای دانشگاه تربیت مدرس کنار گذاشته می شود. گفته می شود در ماههای اخیر فشارهایی از خارج دانشگاه برای این برکناری وجود داشته اما آنچه تاکنون مانع از انجام این عمل شده است سابقه و پایگاه مهندس موسوی در میان قشر وسیعی از سیاسیون و افراد انقلابی چپ و راست است.
  کنار گذاشتن مهندس موسوی در پی خروج برخی دیگر از اساتید این دانشگاه از جمله دکتر سعید حجاریان و دکتر محسن کدیور صورت می‌گیرد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی از مدیران جدید این دانشگاه در مقابل ناتوانی از برکناری مهندس موسوی مصمم شده‌اند فضای داخلی دانشگاه را آن‌چنان علیه وی بسیج نمایند تا میر حسین خود مجبور به استعفا شود.
آغار تخریب نرم میرحسین موسوی و طرح یک پرسش
پیگیری و ردیابی فضای رسانه ای و سیاسی(پنهان و آشکار) کشور به خوبی موید این موضوع است که تخریب زود هنگام و نرم میر حسین موسوی از جانب مخافان شروع شده است. مخالفان از یک طرف به علت اینکه توانایی و دستاورد قابل دفاعی که پایه تبلیغات آتی ریاست جمهوری آنان باشد نمی یابند و از طرف دیگر به علت جایگاه مردمی و مثبتی که میر حسین موسوی دارد و بنابراین وحشت از آمدن او به تخریب زودهنگام میرحسین موسوی روی آورده اند. مخالفان که چندان  دغدغه پایبندی به موازین اخلاقی را ندارند و علی رغم اینکه مایل به تقدم تخریب خشن در همان آغار کار بوده اند اما ترجیح داده اند با تخریب نرم کار خود را آغاز کنند. مهمترین دلایل این تصمیم عبارتند از: 1) قطعی نشدن حضور میرحسین موسوی 2)دردست نبودن بهانه سیاسی،مدیریتی و اخلاقی تخریب محتوایی و خشن میرحسین موسوی است 3) ترس از جایگاه ملی و مردمی میرحسین موسوی 4) وحشت از نتیجه معکوس تخریب خشن.
پس از اتمام هشت سال نخست وزیری میر حسین موسوی  در سال 68 هم مقام نخست وزیری قانوناً در اصلاح قانون اساسی حذف گردید و هم مهندس موسوی یکباره و یکجا پس از نخست وزیری از میدان پر فراز و نشیب سیاست رخت بر بست و در سکوتی طولانی فرو رفت و همواره نام وی در بزنگاههای انتخابات به عنوان امید جناح چپ سابق و اصلاح طلبان بعدی مطرح می شد که وی نیز هر بار سادگی تار و پود هنر را بر پیچیدگی تار و مبهم سیاست ترجیح داده و سکوت خود را تمدید می کرد .
 اگر از سال 76 و عدم حضور وی بگذریم که باعث جایگزینی خاتمی به عنوان کاندیدای جناح چپ و شکل گیری جنبش دوم خرداد گردید ؛ در سال 84 نیز مهندس موسوی با بیان دو پیش شرطی که به نسبت جو سیاسی موجود آن مقطع عملی شدنش بعید می نمود پس از نوشتن نامه و عزم سفر؛ عملاً دست به سکوت زده و پا به عرصه آن رقابت نگذارد .
اما اینک و پس از بیست سال سکوت ؛ گویی صورت مساله تغییر کرده است و به دلیل شرایط خاص اقتصادی و سیاسی که کشور در آن قرار دارد و هم چنین به سبب احساس مسوولیت ، پس ازاینکه تردیدهای جدی خاتمی مانع حضورش شده و چینش انتخاباتی اصلاح طلبان نیاز به شکل گیری و وحدت دارد، حضور مهندس موسوی نیز به گواهی فعال شدن وی در این روزها و تعامل با سید محمد خاتمی محتمل تر از پیش به نظر می رسد
 این که شخصیت ها و احزاب سیاسی اصلاح طلب علی رغم سکوت موسوی به نخست وزیر پیشین همواره نگاهی مثبت داشته اند و در کوران انتخابات ، وی را شخصیتی مفید فایده برای آینده کشور دانسته و می دانند چیزی نبوده جز تجربه نیک و موفق اداره کشور در سالهای بحران و عملکرد قابل دفاع او در شرایط سخت و دشوار جنگ تحمیلی و همچنین تایید و تمجیدی که حضرت امام ،به حق از وی می نموده است
 شرایط کنونی کشور از یک سو و هم چنین پراکندگی عملکرد انتخاباتی جناح اصلاحات ، هر دو نیاز به ارائه برنامه دقیق وتعامل دارد که نخست وزیر سال های پیشین کشور با چتر حمایت مردمی می تواند از عهده این مهم بر آید .
 پس از اینکه خاتمی در دیدار با جمعی از مردم ایلام بیان داشت بین او و مهندس موسوی یکی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در صحنه انتخابات حاضر خواهد شد ، بسیاری از تحلیلگران سیاسی کشور این خبر را آغازی برای پایان سکوت مهندس موسوی تعبیر کردند زیرا که خاتمی پیش از این بارها در محافل خصوصی و جمع های عمومی ،هم چون دانشگاه تهران ،بر دغدغه های خویش تاکید نمود و با نام بردن از کارشکنی های احتمالی از جنس آن دوره هشت ساله و هم چنین موانع دیگر، دغدغه های خویش را بیان داشت تا بیش از اینکه از فحوای کلامش نویدی برای آمدن بوزد دلیلی برای نیامدن به گوش رسد .
 البته تردیدها و دغدغه های وی قابل احترام است و اینک با اعلام این خبر که یا خاتمی یا موسوی خواهند آمد ؛ تقریباً مسجل گشته که با مطرح شدن مهندس موسوی ؛ خاتمی آرام آرام فشارها را بر خود کم کرده و با حمایت از آخرین نخست وزیر سالهای دور و به همراه او اصلاح طلبی را در روایتی جدید تر و با حساسیتی کمتر پی خواهد گرفت .
 اکنون باید به بیان دلایلی پرداخت که با تکیه بر آن می توان حضور مهندس موسوی را در انتخابات آتی ریاست جمهوری مفید برای ملت و کشور دانست .
 این روزها و پس از شروع به کار سایت کلمــه توسط حامیان مهندس موسوی و هم چنین برگزاری همایش زیست مسلمانی در دهه چهارم انقلاب توسط موسسه توحید و تعاون با حضور موسوی و خاتمی و سایر مسایل و تحرکات که حضور وی را بالقوه می نماید ؛ پتانسیل های وی به عنوان شخصی که پس از خاتمی گزینه مطلوب و فراگیر جبهه اصلاح طلبان باشد قابل بررسی است و طبیعتاً اگر از شورای نگهبان به عنوان نهادی که مانعی برای مهندس اصلاحات به حساب نمی آید بگذریم ؛ مسایلی مانند حساسیت های فردی و تقابلات سیاسی مسا ئلی قابل حل می نماید .
 همچنین مواردی مانند اجماع کاندیدا که عدم آن یک بار در سال 84 زخم کاری بر پیکر اصلاحات وارد نمود این بار با حضور شخصیتی که در بدنه اصلاح طلبان مقبول است نیز تحقق یافتنی است .
مساله تخریب که متاسفانه این روزها بی پروا و هر روز بر چهره ای خط می اندازد به دلیل مقبولیت مردمی و هم چنین حمایت های صریح امام از ایشان ، نمیتوان گفت منتفی است ، اما قطعاً هزینه بردار و در نهایت به ضرر تخریب گران خواهد بود.
 دلیل مطلوب دیگر این که منتقدین وضع موجود که از جناح اصولگرا انشعاب یافته اما بنا به دلایلی، قدرت اجماع با خاتمی را نداشتند به راحتی می توانند با حمایت از نخست وزیر دوران جنگ ، اهداف خود اعم از عبور از احمدی نژاد و یا طرح وحدت ملی را به کام تجربت برند .
 البته به دلایلی که در بالا ذکر شد شخصیت مهندس موسوی پیش از این تبلیغات یا نقد ها بر دولت نهم ؛ خود به شخصه در جناح راست نیز دارای پایگاهی است که نباید از این نکته نیز غافل شد .
 به هر حال مهندس موسوی حمایت احزاب و گروه های اصلاح طلب را نیز پس از عدم حضور خاتمی در آستین خواهد داشت و با تکیه بر سابقه نیکو و مقبولیت مردمی می تواند رقیبی جدی برای دولتمردان فعلی باشد .
 شاید حضور خاتمی و حساسیت خاصی که با حضور وی فضای انتخابات را تحت تاثیر قرار خواهد داد باعث شود جناح رقیب از ترس تکرار دوم خردادی دیگر یک پارچه پشت سر احمدی نژاد بایستد که این امر می تواند به قدرت رییس جمهور فعلی بیافزاید ؛ اما با حضور مهندس اصلاحات چنین ائتلافی با وجود تکثرهای متفاوت در جناح اصولگرا منتفی خواهد بود که این امر از لحاظ تاکتیکی به پیروزی وی کمک خواهد نمود. تسلط وی بر چشم اندازبیست ساله و برنامه های بلند مدت به دلیل حضور مستمر در مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعهد به اجرای آنها می تواند کشور را مجدد به مسیر برنامه مدون برگرداند .
علی رغم نکات فوق الذکر باید به بیان برخی نکات دیگر نیز پرداخت که در صورت حضور مهندس موسوی به جدّ باید مورد توجه قرار گیرد و آن اینکه بیست سال سکوت ، آن هم در جامعه ایران زمان طولانی به حساب می آید و نسل امروز با شخص مهندس موسوی فاصله ها دارد و پیشینیان نیز با افکار اقتصادی و سیاسی وی هر چند آشنا باشند از ثابت بودن یا تغییر کردن آن بی اطلاع هستند و اینها مسایلی است که باید در اولین فرصت با مطرح کردن برنامه اقتصادی و مواضع سیاست داخلی و خارجی به شفاف شدن موضوع بینجامد .
امروز تحرکات منطقه ازعراق و افغانستان گرفته تا پاکستان و کشورهای عربی خلیج فارس و فلسطین نشان دهنده تصویری مبهم از آینده خاورمیانه و منطقه دارد که طلب می کند کشور ایران به عنوان تاثیر گذارترین کشور منطقه که دشمنانش هر روز به او نزدیک تر می شوند حداقل در داخل با حضور دولتی ملی تر که قابلیت تعامل داخلی بیشتری داشته باشد بتواند از کوران حوادث آینده سلامت به پیش رود.
منبع: عصر ایران
در باره آقای مهندس موسوی و مدیریت ایشان در زمان جنگ نظرات متفاوت و متناقضی مطرح است اما به نظر من آنچه مسلم است شرایط ویژه دوران جنگ و مدیریت بحران آن مقطع است یعنی اگر قرار است در خصوص توانایی های مدیریتی آقای موسوی داوری منصفانه یی داشته باشیم، باید شرایط خاص دوران مدیریتی ایشان را نیز در نظر داشته باشیم. شرایط جنگ و اقتصاد این دوران مدیریتی مخصوص به خود را دارد که تحت عنوان مدیریت بحران قابل ارزیابی است چرا که خیلی از قواعد و سیاست های اقتصادی در این شرایط صادق نیست و باید قواعد جدیدی را استخراج کرد. حال با در نظر گرفتن این ملاحظات می توان داوری منطقی تری داشت نسبت به مدیریت دهه اول انقلاب و آقای میرحسین موسوی. به نظر من به رغم تمام مشکلات و وجود موانع عادی و غیرعادی حاصل از جنگ، وضعیت اقتصادی در آن مقطع چندان غیرعادی و لجام گسیخته نبود و مدیران آن زمان توانسته بودند با ابزارهای متفاوتی جنگ را کنترل و اقتصاد آن دوران را از بسیاری از بلیات حفظ کنند و علاوه بر آن سازندگی در حد خود نیز پیش رفت البته در حدی که امکانات آن زمان اجازه می داد. شرایط جنگ، تحمیل ها، تحریم ها و محدودیت ها شرایط ویژه یی را به وجود آورده بود که مدیریت آن البته حاصل تدابیر یک نفر یا یک تیم نبود. هر چند مدیریت نخست وزیر وقت آقای میرحسین موسوی مدیریتی کارآمد و موثر بود اما نباید فراموش کرد در همان زمان مقام معظم رهبری به عنوان رئیس دولت یا آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس مجلس نیز نقش بسزایی در مدیریت و کنترل وضعیت بحرانی جنگ داشتند. لذا مجموعه این همکاری ها و تدابیر موجب شد اقتصاد دهه اول انقلاب از آسیب های جدی در امان باشد و عوارض ناشی از جنگ به حداقل برسد و فشار و سختی وارد بر مردم کاهش یابد.
در هر صورت به دلایلی که مختصراً مطرح شد، اقتصاد دوران جنگ در دهه اول انقلاب و در دوران نخست وزیری آقای میرحسین موسوی اقتصاد بسامانی بود و مدیریت آن نیز از نظر اینجانب مطلوب و قابل قبول اما نمی توان از تغییر شرایط غافل بود. تا آنجایی که من شنیدم و منتقل شده است، خود آقای موسوی نیز به این تغییر شرایط اشاره داشته اند و پذیرفته اند که وضعیت کشور در شرایط فعلی وضعیت متفاوتی است و از این رو لازم است نگاه جدیدی در بخش های مختلف مدیریتی حاکم شود مثلاً در بخش اقتصادی با توجه به تغییرات ساختاری یا مشکلات ناشی از بحران جهانی نیازمند مدیریتی خلاق و توانمند هستیم تا بتوانیم از مشکلات و موانع جدی پیش رو به سلامت عبور کنیم.
سابقه مدیریتی آقای میرحسین موسوی نشان داده است او مدیر لحظه های بحران است. در حال حاضر با توجه به اتفاقات جدید همچون کاهش محسوس قیمت نفت یا تاثیر تبعات رکود اقتصاد جهانی در اقتصاد داخلی شرایط به نوعی بحرانی محسوب می شود و مدیریت بحران آقای موسوی می تواند نسخه بدیل دولت نهم باشد. البته شایسته است در مباحث انتخاباتی دقت بیشتری داشته باشیم و صرف نظر از مسائلی که مطرح شد، به نوعی به تغییر و تحولات انتخاباتی هم بپردازیم. از این رو معتقدم بهتر است برخی از اظهارنظرها به بعد از اعلام کاندیداتوری ایشان برگردد تا مشخص شده باشد که ایشان تصمیم جدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارند یا خیر. 
منبع: اعتماد 
میر حسین موسوی، فاتحه ریاست جمهوری
همگی انتخابات ریاست جمهوری سال هفتادو شش را خوب به یاد داریم که چطور میرحسین موسوی به عنوان تنها گزینه مورد حمایت نیروهای چپ به وسیله این نیروها مطرح شد و با این کار قلق و اضطراب در اردوگاه محافظه کاران انداختند. البته موسوی به همه نشان داد که مرد سیاست نیست و شاید بر اثر تجربه هشت ساله نخست وزیریش در دوران ریاست جمهوری خامنه ای دریافته بود که به میدان نیامدن بهتر از گریختن از آن است. اما خاتمی دندان های شیر را ندیده بود و یا اگر دیده بود آن را لبخند پنداشته بود. البته او آمد ولی بعد از چهار سال با چشمان گریان و دلهره به این امید شناسنامه در دست گرفت و به حوزه ثبت نام ریاست جمهوری رفت تا شاید کار ناتمام را تمام نماید؛ تمام نشد که هیچ، کار به سر جای اول بازگشت.
موسوی اما هیچگاه مثل خاتمی نیست. او نه دل در قرائتهای مختلف از اسلام دارد و نه درود بر مخالف من می گوید. درست است که خاتمی در عمل کاری نکرد، اما گفتمان سیاسی را در ایران تغییر داد و به پیش برد. موسوی به نظر نمی رسد به چنین گفتمانی اعتقادی داشته باشد و یا حتی با آن آشنا باشد. حد اکثر کاری که موسوی میکند این است که فضا را به جولان گاهی برای عرض اندام چهره های اصول گرای تاریخ مصرف گذشته تبدیل می کند و با این کار مرزهایی را که بعد از دوم خرداد میان نیروهای اصلاح طلب داخل نظام و محافظه کاران به وجود آمده بود در هم می ریزد.
اما به نظر می رسد نیروهای معتقد به دموکراسی اصلاحات همچون جبهه مشارکت موسوی را به عنوان اولین گام استراتژیک برای انتخابات ریاست جمهوری انتخاب کرده اند. هنگامی که محمد رضا خاتمی از گامهای بعدی حزب متبوع خویش سخن میگوید که چطور می تواند اردوگاه محافظه کاران را آشفته تر نماید به نظر می رسد او و همفکران اش قصد دارند با طرح موسوی محافظه کاران را به واکنش وا دارند تا برگهای خویش را رو کنند. آنگاه که از این جنگ فرسایشی فارغ شدند مطمئناً آنها مهره اصلی خویش را رو خواهند کرد.