خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

قیمت سکه 5 تومانی در خواف تعجب آور شد
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

www.9990.blogfa.com      www.Khafcell.blogfa.com

گزارش غیر رسمی از جنس نیکل

قیمت سکه 5 تومانی در خواف تعجب آور  شد

خواف نیوز:


سکه های 50 ریالی مدت هاست که کمیاب شده، حالا تصور کنید ناگهان در شهر خواف دهان به دهان بپیچد که قرار است هر سکه 50 ریالی قدیمی را 2000 تا 40000 تومان بخرند؟

شایعه ای که 50 ریالی های را در خواف کمیاب کرد

فکر کردم فقط این مرد طرف من آمده و کاسه ای زیر نیم کاسه اش بوده است! پس این حرف ها به شما هم رسیده است.» اینها را «مردی» می گوید که در خیابان کسب و کاری دارد. او اضافه می کند: «چند روز پیش مردی که سر و وضع مرتبی هم داشت، سراغ من و چند نفر از همسایه ها آمد و گفت که اگر سکه های قدیمی 50 ریالی داشته باشیم حاضر است هر یک را 200 تومان خریداری کند

مرد» که به قول خودش کمی نسبت به این ماجرا مشکوک است، می گوید: «البته ظاهراً سکه 5 تومانی در دست و بال کسی نیست و حسابی کمیاب شده، اما وقتی دلیل این کار را از مرد افغانی پرسیدم، جواب مشخصی نداد و تنها گفت که لازم دارد

شیک پوشان به دنبال سکه های 5 تومانی

پیگیری های خبرنگار ما حاکی است که طی هفته گذشته چند نفر که به گفته اغلب مغازه داران لباس های شیک پوشیده اند، سراغ سوپرمارکت ها، مغازه های تلفن راه دور و جاهایی که تصور می شود با پول خرد سر و کار داشته باشند می روند و وعده می دهند حاضرند برای هر  سکه 5 تومانی را، 200 تومان بخرند.

فرد دیگری» که در خواف مغازه دارد، حضور برخی افراد که دنبال خرید سکه های 50 ریالی هستند تأیید کرده  و به خبرنگار ما می گوید: «چند روز پیش هم زنی به مغازه ما آمد و در حالی که لهجه داشت گفت که اگر سکه 50 ریالی قدیمی که در یک رو نقشه ایران و در روی دیگرش خوشه گندم حک هستند داشته باشید، حاضرم هر کدام از آنها را 200 تا 300 تومان بخرم.
جالب اینکه زن گفته «این سکه ها را آب کرده و فولادش را می فروشیم

چرا سکه های 50 ریالی ارزشمند می شود؟

در روزهایی که ماجرای خرید سکه های 50 ریالی قدیمی در خواف سر زبان است و مغازه داران هم این روزها با خریداران این سکه روبرو شده اند، مصاحبه تازه رییس کل بانک مرکزی شاید دلیل خوبی برای ارزشمند شدن سکه های قدیمی باشد رییس کل بانک مرکزی در گفتگو با مهر به هزینه های چاپ پول اشاره و تصریح کرد: چاپ اسکناسهای درشت هزینه های چاپ پول را نیز کاهش می دهد، هم اکنون هزینه چاپ هر اسکناس 370 ریال است، بنابراین اگر به جای یک اسکناس 5 هزار تومانی، اسکناسهای با ارقام ریزتر چاپ کنیم، هزینه های چاپ اسکناس به شدت بالا می رود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به نظر می رسد که دیگر نیازی به وجود برخی از پولها نیست، هم اکنون سکه های 250، 100 و 50 ریالی دیگر لازم نیست و باید جمع شوند، زیرا ارزش ذاتی این سکه ها از ارزش مبادلاتی آنها بیشتر است و قیمت نیکل و فولاد شان نیز بیشتر است.

بهمنی به برخی سوء استفاده هایی که از ذوب کردن این سکه ها به دلیل بالا بودن ارزش ذاتی این سکه ها به دلیل نیکل و فولاد آنها نسبت به ارزش مبادلاتی شان صورت می گیرد، اشاره و تصریح کرد: باید ارزش مبادلاتی سکه ها بیشتر از ارزش  ذاتی آنها باشد تا انگیزه این گونه اقدامها از بین برود و مشوق ها برداشته شود.

در حالی که سکه های 50، 100، 250 و 500 ریالی طرح قدیم هرکدام تقریبا چندین برابر قیمت اصلی شان، ارزش نیکل و فلزشان است و برای همین ممکن است عده ای آنها را جمع آوری و پس از آب کردن، بفروشند.

خرید سکه 5 تومانی سال 1359 به قیمت 60 هزار تومان

مدتی است در شهر ما یک کار جدید راه افتاده است آنهم خرید سکه پنج تومانی به قیمت 60 هزار تومان ...اگر یادتان باشد مدتی بود که سکه های تقریبا زرد رنگ 5 تومانی در بازار وجود داشت الان در شهر ما برای هر یک از آن سکه ها که در سال 1359 ضرب شده است مبلغ 60 هزار تومان پول میدهند نمی دانم علت این کار چیست؟دوستان آیا در شهرهای شما هم این کار رواج دارد ؟

کار خرید سکه های پنج تومانی از بهمن امسال و در برخی از شهرها همچون اصفهان، اقلید، بوشهر و خواف و چند شهر دیگر  رایج شده است..