خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

بیانیه رسمی گروه یاری نیوز در خصوص فیلترینگ یاری نیوز
ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اسفند ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

www.9990.blogfa.com      www.Khafcell.blogfa.com

سایت های خاتمی نیوز فیلتر شدند

توضیحات درباره علت فیلترینگ یاری نیوز

خواف نیوز: تعدادی از سایت های خبری همچون "یاری نیوز" اخبار حضور احتمالی خاتمی را در انتخابات دهم ریابست چمهوری پوشش می دادند از صبح امروز فیلتر شد.
"یاری نیوز" که توسط تعدادی از خبرنگاران اصلاح طلب اداره می شود از رسانه های حامی سید محمد خاتمی می باشد.
 

بیانیه رسمی گروه یاری نیوز در خصوص فیلترینگ

 


یاری نیوز در طول چند ماه گذشته اخبار مربوط به خاتمی و انتخابات ریاست جمهوری را پوشش می داد و موضعی انتقادی نسبت به دولت داشت.
لازم به ذکر است که چندی پیش سایت های فردا" و "پارسینه" که منتسب به شهردار تهران هستند نیز فیلتر شدند.

توضیحات درباره علت فیلترینگ یاری نیوز

توضیحات درباره علت فیلترینگ یاری نیوز کمیته تعیین مصادیق تا امروز نه تنها هیچ گونه تغییر اصلاحی در رفتار و محتویات پایگاه یاری نیوز مشاهده نکرده بلکه واکنشی نیز به تذکر ابلاغی دریافت نکرده است. کمیته تعیین مصادیق پایگاه های اینترنتی غیر مجاز با اشاره به قضاوت ها و اظهار نظرهای غیر کارشناسی اخیر نسبت به مسدودسازی برخی پایگاه های غیر مجاز اینترنتی توضیحاتی را در این خصوص ارایه کرد.
 به گزارش ایرنا، کمیته تعیین مصادیق پایگاه های اینترنتی غیرمجاز با صدور اطلاعیه ای در این خصوص اعلام کرد: کمیته تعیین مصادیق پایگاه های اطلاع رسانی رایانه ای غیر مجاز بنابر مصوبه جلسه 509 مورخه 10/10/81 شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور صیانت ار فرهنگ ملی و اسلامی موظف به تعیین مصادیق غیر مجاز پایگاه های اطلاع رسانی رایانه ای و ابلاغ مسدود سازی پایگاه های اینترنتی غیر مجاز شده است.
این اطلاعیه خاطرنشان کرد:‌ ملاک و معیار تعیین مصادیق غیر مجاز مواد بیست گانه ماده 6 آیین نامه واحدهای ارایه کننده خدمات اطلاع رسانی و اینترنت رسا (ISP) از مجموعه مقررات و ضوابطر شبکه های اطلاع رسانی و رایانه ای مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
2- بنابر آیین نامه مسدود سازی، بروز هرگونه تخلف بحران زا توسط پایگاه های اینترنتی به ثبت رسیده در ستادساماندهی پایگاه های اینترنتی ایرانی به نشانی(www.samandehi.ir)در مرحله اول مشمول تذکر قرار خواهد گرفت و در صورت اصلاح رفتار و محتویات و حذف مصادیق تخلف، پایگاه اینترنتی مورد نظر می تواند بدون مسدودسازی به فعالیت طبیعی خود ادامه دهد.
3- طی بررسی های صورت گرفته در دی ماه سال جاری، مطالب متعددی از مندرجات پایگاه اینترنتی یاری نیوز به نشانی (www.yaarinews.com)از نظر کمیته مصداق بندهای:
اخلال در وحدت و وفاق ملی
القای بدبینی و ناامیدی در مردم نسبت به مشروعیت و کارآمدی نظام اسلامی
ایراد افترا به مقامات و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی
از مواد بیست گانه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.
اقدام به ثبت پایگاه اینترنتی یاری نیوز در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایرانی بنابر مقررات ستاد، ناقص صورت گرفته و این موضوع توسط مسئولان ستاد از طریق پست الکترونیک ارایه شده توسط عامل ثبت پایگاه اینترنتی یاری نیوز به اطلاع آنان رسیده و تاکید شده برای ثبت رسمی پایگاه ضروری است نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی اقدام کنند که تازمان تصمیم گیری در کمیته، اقدامی در این زمینه انجام نشده بود، لذا اقدام به ثبت پایگاه اینترنتی یاری نیوز مراحل رسمی را طی نکرده و رسمیت ندارد.
براساس ضوابط موجود کمیته می توانست بدون هرگونه تذکر نسبت به اطلاع مسدود سازی نشانی پایگاه یاری نیوز اقدام کند اما به منظور اثبات حسن نیت خود در تاریخ 8/11/87 اقدام به ارسال تذکری به نشانی پست الکترونیک (info@yaarinews.com) کرد و ضرورت حذف موارد تخلف و رعایت مقررات موجود را خاطرنشان ساخت.
کمیته تعیین مصادیق تا امروز نه تنها هیچ گونه تغییر اصلاحی در رفتار و محتویات پایگاه یاری نیوز مشاهده نکرده بلکه واکنشی نیز به تذکر ابلاغی دریافت نکرده است.
بدیهی است مصادیق تخلفات در دبیر خانه کمیته موجود است و در راستای پیشگیری از شیوع تخلفات و محفوظ بودن حق دفاع عوامل پایگاه اینترنتی متخلف از شرح آن خود داری می شود.
در این اطلاعیه آمده است: معیارهای مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تعیین مصادیق غیر مجاز مبنای تصمیم گیری این کمیته است و گرایشات سیاسی در اتخاذ تصمیمات دخالتی ندارد کما این که عملکرد کمیته از ابتدا تاکنون موید این موضوع است.
در همین راستا خاطرنشان می سازد بررسی و تصمیم گیری نسبت به رفتار و محتویات پایگاهی اینترنتی با عنوان خاتمی نیوز در دستور جلسات کمیته به ثبت نرسیده و هیچ ابلاغی در این زمینه به مراجع مربوطه ابلاغ نشده است.

در پی فیلترینگ یاری
بیانیه رسمی گروه یاری در خصوص فیلترینگ یاری منتشر شد

پارلمان نیوز: در پی فیلتر شده سایتهای یاری و یاری نیوز از سوی کمیته فیلترینگ این گروه با انتشار بیانیه ای موضع رسمی خود را در این خصوص اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری یاری، متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قَالَ رَبِّ انصُرْنِی بِمَا کَذَّبُونِ    [نوح] گفت پروردگارا از آن روى که دروغزنم خواندند مرا یارى کن(آیه 26 سوره مومنون)

چند روزی است به لطف پرودگار و همت مردان و زنان ایران زمین، شاهد گذر انقلاب اسلامی ایران به رهبری اسطوره ای تکرار نشدنی که نمادی از درایت و رحمت و دیانت و سیاست بود از سی امین سال عمر خود عبور کرده و وارد دهه چهارم عمر آن بوده ایم.

ورود به دهه چهارم انقلاب متاسفانه به دلیل برخی ناآگاهی ها همزمان شد با فیلتر شدن دو سایت حامی خاتمی، سایت یاری که پلی بود میان مردم و خاتمی و مردم و مسئولین نظام و یاری نیوز که پایگاهی خبری بود برای انتشار مربوط به خاتمی این فرزند فاصل و باتقوای امام(ه)، هنوز هم نمی دانیم بر اساس چه استدلالی تصمیم به فیلترینگ این دو سایت گرفته شده است اما ذکر نکاتی را برای تنویر افکار عمومی و نیز صدها هزار کاربر را لازم می دانیم:

1-با وجود انتشار بیانیه ای توسط کمیته فیلترینگ که اولین بیانیه رسمی این کمیته بعد از عمر چند ساله آن در خصوص فیلتر شدن یاری، این اقدام را گاهی مثبت برای شفاف شدن تصمیمات و مردم را محرم خود دانستن می دانیم، با این حال همچنان از دلایل عنوان شده اظهارتعجب کرده و انگشت حیرت به دهان می گیریم که چگونه است که ما برای گرم کردن تنور انتخابات، افزایش مشارکت مردم در انتخابات، سربلندی نظام و انقلاب، جاری شدن اندیشه های رفیع امام راحل بر تمامی ارکان حکومت تلاش می کرده ایم و تلاش می کردیم که رسانه ای باشیم برای حامیان خاتمی که در خرداد 76 و 80 بیش از بیست و دو میلیون رای به او دادند، اینچنین متهم می شویم.متهم می شویم به توهین و افترا و دروغ، متهم می شویم به اخلال در وحدت ملی و مواردی که مرور کردن آنها چیزی جز تاسف برای ما ندارد.

2-این اقدام در آستانه انتخابات را همانگونه که حتی برخی رسانه های اصولگرا عنوان کرده اند امری صحیح و عاقلانه نمی دانیم، ضمن تشکر از دهها رسانه جهانی به شدت از انتشار این اخبار از این جهت ابراز تاسف می کنیم از اینکه که به جای آنکه اخباری مثبت و در جهت نشان دادن چهره رحیمانه اسلام و نظام اسلامی به جهانیان منتشر شود، خبری مبنی بر محدودیت و فیلترینگ و برنتابیدن صدای حامیان خاتمی از رسانه ها باشیم.

3-شعار انقلاب ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، آیا ما که خواسته ایم با رساندن بی واسطه صدای مردم به مسئولان که هم آنها را مدح می کردند و هم مذمت، هم انتقاد می کردند و هم پیشنهاد  موجب به خطر افتادن حیات نظام اسلامی شده ایم و اگر این چنین است که شایسته می دانیم مسئولان نظام به صورت رسمی تغییر شعارها و اهداف انقلاب را اعلام نمایند.

4- محمود احمدی نژاد که رئیس جمهوری اسلامی ایران است و ما نیز برای او به عنوان رئیس جمهور احترام بالایی قائل هستیم، بارها در مصاحبه های خارجی خود سخن از آزادی مطلق گفته است و پیام احمدی نژاد را در این رابطه با فیلترینگ یاری دریافت کردیم و ما معنای آزادی مطلق را نیز فهمیدیم.

5-گروه یاری ضمن تقدیر و تشکر از بیش از دویست و پنجاه هزار کاربر سایتهای یاری و یاری نیوز و هزاران نفر از هموطنانمان که در این دو روز از داخل و خارج کشور از این اتفاق ابراز تاسف کرده اند، به اطلاع آنها می رسانیم که علی رغم وارد بودن بسیاری از ایرادات به این تصمیم کمیته فیلترینگ، گروه یاری برای نشان دادن حسن نیت خود تا روز پنجشنبه فعالیتهای خبری خود را متوقف می کند تا کمیته فیلترینگ که  دسترسی به آن نداریم به صورت رسمی دلایل فیلترینگ را به اطلاع برساند تا پیگیری های حقوقی آن آغاز شود، ضمن آنکه اگر هیچ پاسخی از سوی کمیته فیلترینگ و سایر مسئولان دریافت نکردیم اهداف خود را در دهها قالب دیگر در فضای مجازی پیگیری خواهیم کرد.

در پایان امید این داریم که این مسئله هر چه سریعتر حل شود، تا شائبه ها و تردیدهای به وجود آمده در خصوص تمهیدات اندیشیده شده از سوی برخی جریانات برای جلوگیری از برگزاری یک انتخابات آزاد و سالم برطرف شود و به جریانات و تفکراتی که این خیال خام را در ذهن خود می پرورانند این پیام را می دهیم که با سرکوب و محدود کردن نه تنها به هدف خود نمی رسند که پاسخی قاطع از سوی ملت دریافت خواهند کرد و حامیان خاتمی شهر به شهر و خیابان به خیابان خواهند رفت تا پیام خاتمی واصلاحات را به مردم برسانند.