خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

استاد سرنای شرق کشور درگذشت
ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

www.9990.blogfa.com      www.Khafcell.blogfa.com

استاد سرنای شرق کشور درگذشت

خبرگزاری فارس: استاد علیجان مرادیان استاد سرنای خوافی و از بزرگان این هنر در شرق کشور جمعه شب در این شهرستان مرزی درگذشت.


به گزارش خبرگزاری فارس از خواف، استاد مرادیان در سال 1334 در خواف به دنیا آمد، در سن 54 سالگی بر اثر سکته قلبی به دیار باقی شتافت.
وی نواختن سرنا و دهل را از کودکی نزد پدرش استاد غلام‌حیدر مرادیان که چیره‌دستان سرنانوازی شرق خراسان بود آموخت.
مرادیان همکاری خود را با گروه هنری ورشرنگ از سال 1372 آغاز کرد و در بسیاری از جشنواره‌های شهرستانی، استانی، کشوری و بین‌المللی صاحب مقام شد.
بازی در نمایش و رقص محلی "ورشرنگ " نوشته "عبدالحکیم مشورتی " به کارگردانی "علیرضا صنعتی " ؛ در تهران در سال ١٣٧٨، بازی در نمایش و رقص محلی "حتن " نوشته و کارگردانی "علیرضا صنعتی " در جشنواره فجر تهران در سال ١٣٨٠، بازی در نمایش "دهلی " نوشته و کارگردانی "علیرضا صنعتی "؛ در جشنواره فجر تهران در سال 1381و اجرای رقص‌های محلی و نواختن دهل و سرنا در جشنواره‌های کشورهای ترکمنستان، ازبکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس از عمده فعالیت های هنری وی بود.
مرحوم مرادیان علاوه بر دریافت لوح‌های افتحار موفق به دریافت دیپلم افتخار برگزیده موسیقی، جشنواره فجر تهران در سال 1378 و دریافت دیپلم افتخار جشنواره استانی در سال 1381 شد.
ساده زیستی و خضوع از خصوصیات وی بود و در منزلی با بافت سنتی و گلی سکونت داشت.