خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

نماینده مردم خواف در مجلس: تدوین برنامه پنجم توسعه فرصت مناسبی برای اصلاح الگوی
ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

www.9990.blogfa.com      www.Khafcell.blogfa.com

نماینده مردم خواف در مجلس:

تدوین برنامه پنجم توسعه فرصت مناسبی برای اصلاح الگوی مصرف است

خبرگزاری دانشجویان ایران:

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت قرار است برنامه‌های راهبردی خود را در قالب یک لایحه برای اصلاح الگوی مصرف به مجلس ارائه کند که در برخی موارد قوانین لازم تصویب خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، محمدرضا سجادیان با بیان این مطلب افزود: فرهنگ سازی برای نهادینه کردن الگوی مصرف صحیح وظیفه سنگینی است که بر عهده صدا و سیما قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای اصلاح الگوی مصرف باید ضمن تدوین برنامه سالانه به تهیه برنامه‌های میان مدت و بلندمدت پرداخته شود که تدوین برنامه پنجم توسعه فرصت مناسبی برای این مهم تلقی می‌شود.

وی آموزش و پرورش را یکی از اصلی‌ترین نهادهای مسوول برای نهادینه کردن الگوی صحیح مصرف خواند و تصریح کرد: فرهنگ سازی در مورد این مهم باید از مهد کودک و دبستان آغاز شود، ولی متاسفانه هیچ‌گونه برنامه تعلیمی در این مورد نداریم.

سجادیان تاکید کرد: جهت اصلاح الگوی مصرف در بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی باید برنامه‌ای اساسی تدوین شود تا از مصرف بی‌رویه انرژی و آب جلوگیری شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان داشت: بخش معدن نیازمند جلوگیری از خام فروشی سنگ‌ها و منابع ارزشمند انرژی به سایر کشورهاست.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس ادامه داد: کارخانجات فرآوری معادن نفتی و سایر آن‌ها باید در کنار معادن ایجاد شود تا ضمن اشتغال زایی منجر به ایجاد ارزش افزوده شود.

وی با اشاره به هدر رفتن 70 درصدی آب کشاورزی در کشور گفت: 93 درصد از آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود که دارای راندمان آبیاری 30 درصدی است.