خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

علت تاخیر در بهره برداری از بازارچه مرزی سنگان خواف
ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ خرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

www.9990.blogfa.com      www.Khafcell.blogfa.com

در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی ایران و افغانستان

مطرح می شود:

علت تاخیر در بهره برداری از بازارچه  مرزی سنگان خواف

خواف ـ خبرگزاری فارس:

نماینده مردم خواف و رشتخوار درمجلس شورای اسلامی از بررسی موضوع تاخیر در بهره برداری از بازارجه مرزی سنگان خواف در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی ایران و افغانستان که در تیر ماه امسال برگزار می شود خبر داد.


محمد رضا سجادیان به خبرنگار فارس در شهرستان مرزی خواف گفت: طرح تاسیس بازارچه مرزی خواف در تیرماه 1384 به تصویب هیات دولت رسید و در سال 1385 مکان یابی و عملیات ساخت آن آغاز شد.

وی افزود: در طول سال های 85 تا 87 فاز نخست بازارچه مرزی شامل غرفه های تجاری و فروش، جایگاه سوخت، سرویس ها، و زیر ساخت ها تکمیل شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: از نیمه دوم سال 1387 این بازارچه آماده بهره برداری بود اما بهره برداری از آن محقق نشد.

سجادیان بیان داشت: در راستای پیگیری افتتاح بازارچه مرزی سنگان خواف مذاگرات حضوری و مکاتبات با وزیر و معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه انجام شد.

نماینده مردم خواف و رشتخوار درمجلس ادامه داد، استانداری خراسان رضوی موظف به انجام مذاگرات  و اخذ موافقت طرف دولت افغانستان برای گشایش بازارچه مرزی شد  اما تلاش های صورت گرفته به نتیجه نرسید.

وی گفت: این موضوع منجر به طرح سئوال از منوچهر متکی وزیر امور خارجه پیرامون  علت تاخیر در افتتاح بازارچه مرزی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شد  و وی قول مساعد داد تا از طریق رایزنی های خارجی و سفارت ایران در کابل موضوع را پیگیری کند.

وی یادآور شد، بهره برداری از بازارچه مرزی خواف موجب ارتقای امنیت، پیشگیری از مهاجرت مرزنشینان به شهر، تتوسعه بادلات اقتصادی ایران و افغانستان و اشتغال جوانان در منطقه خواهد شد.

به گزارش فارس، شهرستان خواف با 120 هزار نفر جمعیت در 250 کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است و 123 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.