خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

چه بگذارند، چه نگذارند موسوی پیروز انتخابات است
ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ خرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

www.9990.blogfa.com      www.Khafcell.blogfa.com

دکتر معین در مشهد:
انتخابات بهار سیاست است

چه بگذارند، چه نگذارند موسوی پیروز انتخابات است

عملکرد دولت نهم، خود باعث برانگیختگی دانشگاه شد

دکتر معین گفت: با توجه به پر مخاطره بودن فضای امروز، حضور موسوی در انتخابات نشانه مسوولیت پذیر بودن یک انسان است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، دکتر معین در جلسه افتتاح دفتر دانشگاهیان، پژوهشگران و متخصصان میر حسین موسوی در خراسان رضوی که عصر روز گذشته در مشهد برگزار شد، فضای دانشگاهی سال 84 در عرصه انتخابات را یخبندان توصیف کرد و گفت: 4 سال پیش در آن وضعیت اسفناک جامعه مخصوصا دانشگاه‌ها چنین روزهایی را پیش‌بینی می‌کردیم.


وی افزود: اما فضای امروز حتی از 4 سال پیش هم پر مخاطره‌تر است، بنابراین حضور میر حسین موسوی به عنوان یک فرد دانشگاهی در عرصه انتخابات نشان‌دهنده مسوولیت‌پذیری یک انسان است.

وزیر علوم در دولت اصلاحات در ادامه به عدالت اجتماعی در همه وجوه آن تاکید کرد و گفت: همان گونه که در قرآن نیز امده است عدالت باید برای تمام شهروندان یک جامعه بدون دسته بندی آن‌ها به درجه 1، 2 و 3 و خودی و غیر خودی باشد و عدالت باید در مفهوم آن در جامعه رعایت شود.

وی ادامه داد: ما از مدعیان حقوق بشر هستیم و افتخار می‌کنیم که 2000 سال قبل اولین منشور حقوق شهروندی و حقوق بشر دنیا توسط کوروش کبیر نوشته شده است و جزء بنیانگذاران سازمان ملل و تدوین کنندگان منشور حقوق بشر هستیم. به عنوان مسلمان نیز افتخار می‌کنیم که در دین و قرآن ما برای انسان‌ها کرامت قائل هستند.

معین تاکید کرد: ما در صورتی می‌توانیم مدعی حقوق بشر در دنیا باشیم که در کشور خودمان نیز حقوق بشر را رعایت کنیم نه آنکه دست به شعار دادن و ماجراجویی و تهدید در عرصه‌ جهانی بزنیم.

وی رسالت دانشگاه را رسالت اخلاقی دانست و افزود: رسالت دانشگاه‌ تنها خلاصه در مسائل آموزش و تربیتی نمی‌شود بلکه رسالت اخلاقی نیز دارای اهمیت است و قطعا دانشگاه نمی‌تواند از عرصه فعالیت‌های اجتماعی کنار باشد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور افزود: خوشبختانه قبل از آن‌که تلاش‌های ما برای به عرصه کشاندن دانشگاه ثمر بخش باشد، عملکرد دولت نهم خود باعث بر انگیختگی دانشگاه شد.

وزیر علوم دولت خاتمی، دوم خرداد را پدیده‌ای ماندگار دانست و ادامه داد: حتی اگر عملکرد اصلاحات از همه لحاظ قابل دفاع نباشد، اما به دلیل آنکه اصل اصلاحات از درون خود مردم جوشیده است غیر ممکن است که دوم خرداد فراموش شود.

وی تاکید کرد: اگر همه نخبگان با همان روحیه و انگیزه گذشته برای رفع ستم و تبعیض در عرصه حضور یابند و روی معیارهای صحیح انتخاب تاکید ورزند قطعا حماسه دوم خرداد قابل تکرار خواهد بود.

دکتر معین لازمه تکرار دوم خرداد را خواست عمومی مردم دانست و گفت: چنانچه این حمایت به یک خواست عمومی تبدیل شود برغم تمام مشکلات و موانع داخلی وخارجی دوباره می‌توانیم شاهد حماسه باشیم.

وی با تاکید بر این که جوان باید شاد باشد، افزود: ایام عزاداری دینی محترم هستند، اما کجای دین ما گفته است که همواره باید عزادار باشیم، خصوصا آن که کشور ما در حال توسعه است، پس این همه تعطیلی معنا ندارد.

وی با بیان اینکه دین ما دین عقلانیت و خردورزی است و باید موازنه‌ای بین احساسات و عقلانیت برقرار شود، تاکید کرد: کجای دین ما بازی با احساسات و عواطف دینی مردم توصیه شده است.

معین نسل جوان را نسلی دارای ضریب بالای عقلانیت توصیف کرد و گفت: جوانان ما هیچ تلقین و شعار عوام فریبانه‌ای را باور نخواهد کرد و برای تصمیم گیری به عقل خود رجوع می‌کنند.

وی با اشاره به لوح‌های تخت جمشید که در آن‌ها ایرانیان از دروغ، خشکسالی و دشمن به خدا پناه برده‌اند، گفت: همیشه که دشمن خارجی عامل بدبختی نیست، بلکه گاهی جهل و نادانی خود انسان است که باعث بدبختی انسان است.

دکتر معین ادامه داد: امروز در تمام دنیا دانشگاه‌ها مهمترین مراکز خردورزی هستند و دانشگاهیان باید با تکیه بر عقل و خرد خود، جامعه را پیش برند و امانت الهی که همان حکومت است را به دوش بکشند.

وی گفت: دولت همواره باید پاسخگوی مطالبات مردم باشد و به آن‌ها علم و آگاهی بدهد.

وی افزود: اگر مردم از حقوق اساسی خود اطلاع داشته باشند، حقوق خود را از دولت مطالبه می‌کنند و دولت نیز موظف به پاسخگویی به مردم خواهد بود.

وی با تاکید بر این که مشروعیت تنها با رای مردم به دست می‌آید گفت: دولت قیم و آقای مردم نیست بلکه دولت خدمت‌گزار مردم و در اختیار آن‌ها است.

وزیر علوم در دولت خاتمی با ابراز نارضایتی از امکانات اصلاح طلبان درعرصه انتخابات افزود: با آن که رسانه‌های آزاد و نقاد و رسانه ملی که از بیت‌المال تغذیه می‌شود در اختیار اصلاحات نیست، اگر مردم آگاهانه نسبت به تعیین سرنوشت خود اقدام کنند حتما پیروزی با اصلاح طلبان است.

معین با بیان این‌که در جامعه ما سیاست و امکانات اجتماعی عادلانه نیستند، گفت: وجه سیاسی عدالت توزیع عادلانه قدرت برای دور ماندن از فساد سیاسی است که در جامعه امروز دیده نمی‌شود.

وی افزود: ایران از لحاظ طبیعی از تمام مواهب الهی برخوردار است و به لحاظ استعداد انسانی نیز از استعدادهای بی‌نظیری برخوردار است، همچنین دین ما نیز یکی از ثروت‌های معنوی است که در آن از ظلم و بی عدالتی نفی شده‌ایم.

وی انتخابات را بهار سیاست دانست و افزود: بی عدالتی سیاسی باعث سلب اعتماد، کاهش سرمایه اجتماعی و از دست رفتن امید به آینده می‌شود.

دکتر معین تصریح کرد: امروز احساس همبستگی و مشارکت ملی ما کاهش یافته است و امید به آینده جای خود را به ناامیدی و یاس و پناه بردن به اعتیاد داده است.

وی با انتقاد از سیاست خارجی دولت نهم گفت: امروز اگر استادان و فرهیختگان جامعه ما بخواهند بنا به دعوت یک کشور خارجی در کنفرانس علمی شرکت کنند ویزای آن ها جزو آخرین کشورها داده می‌شود.

وی افزود: امروز حیثیت ملی ما در سطح بین المللی وضعیت خوبی ندارد، آیا از تک تک آحاد این ملت اجازه گرفته‌اند که این گونه حیثت ما را به باد می‌دهند؟ به چه دلیل این اعمال صورت می‌گیرد در حالی که در دوره خاتمی دارای سیاست خارجی تحسین آمیزی بودیم.

وی با بیان این‌که دانایی مسوولیت آفرین است، گفت: دانشگاه جامعه کوچکی است که باید جامعه را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد، دانایان باید شجاعانه و فداکارانه از همه ظرفیت و قدرت خود استفاده کنند و در این راه هزینه‌هایی را بپردازند.

دکتر معین افزود: دانشگاه خانه امن دانشگاهیان است و آزادی آکادمیک منوط به آن است که صاحبان اندیشه احساس عدم اطمینان و امنیت در دانشگاه نکنند، یک فرد دانشگاهی نباید وقتی حرف می‌زند احساس کند که با او برخورد می‌شود و یا او را ستاره دار می‌کنند.

وی گفت: شعار دولت نهم مهرورزی است و همواره اعلام می‌داشت حق مخالفان را به رسمیت می‌شناسیم، اما آیا به مخالفانشان اجازه دادند که به راحتی اظهار نظر کنند؟

وی با بیان اینکه این دولت به جای فرصت سازی، فرصت سوزی کرد، مدعی شد: 270 میلیارد دلاری که قرار بود درخدمت پیشرفت کشور باشد، مفقود الاثر شده است.

دکتر معین با بیان این که عدالت به معنای به متن آوردن عقلانیت، تدبیر و علم است نه بی نیازی از عقل و تدبیر، گفت: امروز به جای آن‌که مبنای تصمیم سازی عقلانیت باشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوری را منحل می‌کنند و ده‌ها شورای عالی را که در خدمت پیشرفت بوده اند را تعطیل کرده‌اند.

وی تاکید کرد: این اعمال همان رویکردهایی است که به معنای عدالت با مردم برخورد می‌شود.

وزیر علوم دولت خاتمی با تاکید بر این که حقیقتا موسوی شایسته ترین کاندیدا است، گفت: چه بگذارند و چه نگذارند موسوی پیروز این انتخاب است.

به گزارش ایسنا _ منطقه خراسان، دکتر معین در ادامه سخنرانی و در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر آنکه میرحسین نسبت به دراویش چه نوع بر خوردی خواهد داشت، تاکید کرد: مسلما در هیچ جای دین و اخلاق توصیه به داشتن برخورد نامناسب با این افراد نشده است و با توجه به اعلامیه اخیری که میر حسین در حمایت از حقوق شهروندی و بشریت منتشر کرده است، مسلما هیچگاه دستور برخورد با این اقشار را نخواهد داد.

وی افزود: وقتی انسان، نسبت به خود حسن ظن داشته باشد و نسبت به دیگران سوء ظن داشته باشد اقدام به رفتار نامناسب با اقلیت‌ جامعه می‌کند.

دکتر معین همچنین در رابطه با سوال فرد دیگری که پرسیده بود آیا اگر موسوی رییس جمهور شود مثل دولت کنونی دلیل عملی شدن شعارهای خود را دیگران می‌داند؟ گفت: مردم ما به طور تاریخی باور کرده‌اند که اگر فردی تلاشمند باشد نه تنها اطرافیان خود بلکه کسانی که او را سرکار آورده‌اند را نیز کنترل خواهد کرد.

وی افزود: موسوی مرد عمل است و بیشتر از آن که صحبت کند، عمل سنجیده انجام می‌دهد.

وی در بخش دیگری از پرسش و پاسخ در رابطه با تقلب در انتخابات گفت: من نیز مانند شما به نتیجه انتخابات اطمینان ندارم، چرا که خود من نیز قربانی این مسئله شده‌ام.

وی با تاکید بر اینکه در انتخابات آزاد باید خواست عمومی اجرا شود، گفت: تجربه تلخ گذشته باید سبب شود که در این دور انتخابات با شور بیشتری شرکت کنیم و به جای آن‌که دوباره از یک سوراخ گزیده شویم، سوراخ را ببندیم.

وزیر علوم دولت خاتمی در رابطه با سکوت موسوی در حادثه کوی دانشگاه نیز افزود: در آن مسئله افراد دیگری نیز حضور داشتند که ما توقع داشتیم موضع‌گیری کنند، چرا که همه ما بر اساس وظیفه انسانی خود باید از دانشجوی مظلوم و مورد هجوم دفاع کنیم، دانشجو امانت ملت است، ولی وقتی آقای موسوی در آن دوره مسوولیتی نداشتند، بنابراین نمی‌توان توقع داشت که لزوما باید در حادثه کوی دانشگاه اظهار نظر می‌کرد.

وی با اشاره به سخن موسوی مبنی بر این که به دلیل احساس خطر برای آینده کشور وارد عرصه انتخابات شدم، گفت: این سکوت ایشان را نباید حمل بر بی اطلاعی او بکنیم، بلکه به دلیل آن است که ایشان در این 20 سال احساس خطر نمی‌کردند و حضور ایشان در عرصه انتخابات امر مثبتی است که نباید این را نادیده گرفت.

دکتر معین در پاسخ به این که چرا بعضی از همفکران خاتمی به حمایت از موسوی نپرداختند، گفت: این امر نشان دهنده آزادی و دموکراسی است، قرار نیست که همه از یک نفر حمایت کنند. از طرفی شاید تحلیل این افراد از شرایط درست نباشد، امروز شرایط جامعه در مرحله گذار است و این گونه اعمال طبیعی است.

وی در رابطه با نهضت آزادی نیز تصریح کرد: بنیان گذاران این نهضت در زمان خود جزء پیشگامان و بنیانگذاران نهضت اسلامی بودند و مبارزات طولانی را در این رابطه انجام دادند، هر چند که ساختار فعلی آنان را نمی‌پذیرد.

وزیر علوم دولت خاتمی در خصوص دلیل حضور موسوی بعد از اعلام کاندیداتوری خاتمی گفت: این امر ناشی از نداشتن احزاب گسترده است، اما این دو گانگی دلیل بر عدم صمیمیت آن‌ها نیست.

وی تاکید کرد: بدانید که دامن زدن به این مسائل از سوی رقیب و رسانه ملی است.

معین گفت: رسانه ملی به جای آموزش اخلاق مناسب، بد آموزی دارد واقدام به شایعه پراکنی و توهین به افراد می‌پردازد خصوصا در برنامه 20:30.

وی همچنین در مورد شکسته شدن آراء اصلاح طلبان و احتمال کناره گیری کروبی تاکید کرد: متاسفانه احساسات بیشتر از خرد و عقلانیت به نخبگان ما غلبه دارد، اگر خرد جمعی بر جامعه حاکم می‌شد می توانستیم امید داشته باشیم که کاندیدا ها به سمت ائتلاف بروند.

وی ابراز عقیده کرد: اگر نزدیک انتخابات نظر سنجی درستی انجام گیرد، بهتر آن است که کاندیدایی در صحنه بماند که مردم بیشتر به او علاقه‌مند هستند.