خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

ورود به سامانه
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

 وزیر فواید عامه افغانستان در جریان سفر به هرات

آغاز احداث مرحله چهارم راه آهن هرات - خواف

به ولایت هرات از آغاز قریب الوقوع احداث مرحله چهارم راه آهن هرات - خواف خبر داد.
دیپلوم انجینیر عبدالقدوس حمیدی که با استقبال رسمی دکتر داود صبا، والی هرات صبح دیروز وارد شهر هرات شد، ضمن بازدید از روند کار ساختمانی راه آهن گفت: با تکمیل این پروژه افغانستان از طریق ولایت هرات به کشورهای اروپایی وصل می شود.
وزیر فواید عامه به همراه والی هرات از تاسیسات زیرسازی راه آهن هرات - خواف در ولسوالی غوریان بازدید نمود و اجراات انجام شده شرکت ساختمانی مجری طرح را مثبت اعلام کرد.
انجینیر حمیدی گفت: هدف اصلی سفر خود به هرات را بررسی طرح های ترانسپورتی و حمل و نقل اعلام نمود و افزود: با تکمیل سیستم حمل و نقل راه آهن در افغانستان که ولایات غربی را به ولایات شمالی کشور وصل می سازد، سهولت های زیاد ترانسپورتی به شرکت های تجارتی و مردم رونما می شود.
در همین حال مسوولان شرکت مجری طرح احداث راه آهن در ولایت هرات از ختم مراحل ابتدایی و ریل گذای در فاز اول و دوم این مجموعه حمل و نقل ریلی که در داخل ایران موقعیت دارد خبر داده می گوید: در آینده نه چندان دور ریل گذاری فاز اول در داخل افغانستان نیز آغاز می شود.
به گزارش تلویزیون ملی هرات، وزیر فواید عامه کشور نیز با بیان اهمیت راه آهن در رشد اقتصادی کشور گفت: انجینیران مسوول احداث طرح در وزارت فواید عامه تلاش دارند تا بودجه موردنیاز باقی مانده این طرح را تدارک ببینند.
طرح احداث راه آهن هرات - خواف که برای نخستین بار ولایت هرات را به کشورهای آسیایی و خلیج فارس وصل می سازد، چهار سال قبل تهداب گذاری شد.
گفته می شود هفتاد و پنج میلیون دالر هزینه موردنیاز فاز اول این شبکه ریلی از سوی کشور ایران پرداخت شده است.
در همین حال رییس فواید عامه هرات گفت: راه آهن هرات - خواف 180 کیلومتر طول دارد که 60 کیلومتر آن در داخل افغانستان قرار دارد و با امتدا این مسیر الی شهر هرات مجموعا 120 کیلومتر در داخل کشور ریل گذاری خواهد شد.
گفته می شود 90% کار ساختمانی زیر سازی 60 کیلومتر از این مجموعه تکمیل گردیده و در آینده نزدیک ریل گذاری خواهد شد.