خواف نیوز ///نخستین سامانه خبری خواف/// سعیدشاه قاسی

کلیه حقوق این سامانه متعلق به پایگــاه خبری - تحلیلی خواف نیوز می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است

خرده مالکی و شوری زیاد آب از مشکلات اجرای سیستم های نوین آبیاری کشاورزی
ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

خرده مالکی و شوری زیاد آب

از مشکلات اجرای سیستم های نوین آبیاری کشاورزی در خواف است

خواف نیوز: فرماندار خواف گفت:خرده مالکی، شوری زیاد آب و وزش بادهای 120 روزه از مشکلات اجرای سیستم های نوین آبیاری کشاورزی در بعضی از مناطق این شهرستان است.

به گزارش خواف نیوز: عبدالعلی جغتایی در جمع اعضاء ستاد ارتقاء بهره وری آب کشاورزی افزود: خرده مالکی و شوری زیاد آب از دلایل عدم اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار است ولی این نباید مانعی برای اجرای طرح های مذکور در شهرستان شود.بقیه در ادامه مطلب


وی اظهار داشت: خشک سالی های مستمر سبب افت شدید منابع آب زیر زمینی شده و در بعضی نقاط شهرستان، آب را از عمق 150 متری زمین استحصال می کنیم.

 وی تاکید کرد با آموزش و تعامل با کشاورزان می توان زمینه اجرای سیستم های نوین آبیاری را فراهم ساخت و از کمک های بلاعوض دولتی و تسهیلات بانک کشاورزی و صندوق حمایت از کشاورزان استفاده نمود.

فرماندار خواف افزود: اجرای طرح های مذکور باعث افزایش در آمد کشاورزان و استفاده بهینه از منابع آب شهرستان می گردد و از مسئولان مرتبط خواست تا شرایط را برای کشاورزان فراهم نمایند.

جغتائی اعلام کرد، هزار و 400 هکتار زمین کشاورزی در شهرستان، آماده اجرای آبیاری تحت فشار است.

وی افزود: در اجرای طرح های مذکور 4 درصد نسبت به میانگین استان فاصله داریم که ضرورت دارد برنامه ریزی شود امسال به میانگین استانی و حتی کشوری برسیم.

فرماندار خواف تعداد چاه های فعال در حوزه کشاورزی شهرستان را 257 حلقه چاه، 9 رودخانه فصلی، 2 دهنه سد و 2 مورد دهانه آبگیر بر روی این رودخانه ها و 124 رشته قنات ذکر نمود.

وی اعلام داشت که خیلی از قنات ها با کاهش آب مواجه هستند.

فرماندار خواف میزان کل اراضی شهرستان را 38 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: از این میزان 19 هزار هکتار زراعت 15 هزار هکتار دیم و 4 هزار هکتار را باغات تشکیل می دهند.

وی خاطر نشان ساخت در صورتی که نتوانیم از آبیاری تحت فشار استفاده کنیم باید از آبیاری سطحی استفاده کنیم که تاکنون 600 هکتار از اراضی خواف با این روش آبیاری می شود.

جغتائی طرح های آبیاری تحت فشار در دست اجرا تا سال 89 را هزار و 232 هکتار ، طرح های پیشنهادی سال جاری را هزار و 40 هکتار، طرح های آبیاری سطحی تا سال گذشته را 40 هکتار و طرح های پیشنهادی امسال را 260 هکتار اعلام نمود.

جغتایی در پایان ابراز امیدواری کرد با تلاش و عزم جدی مسئولان شهرستان زمینه رشد راندمان و بهره وری کامل از وضعیت آبی شهرستان مهیا شود.

شهرستان خواف با 120 هزار نفر جمعیت در 250 کیلومتری مشهد مرکز استان خراسان رضوی واقع است و کشاورزی و دامداری مهمترین مشاغل ساکنان آن محسوب می شود.