بازدید معاون امور معادن و صنایع معدنی از معادن پلاسری سنگان خواف

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت

محدوده های معدنی فقط از طریق مزایده واگذار می شود

 

خواف نیوز: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از معادن پلاسری سنگ آهن سنگان خواف گفت: محدوده های معدنی در حال حاضر براساس قانون معادن که در آذر سال 90 اصلاح شد فقط از طریق مزایده واگذار می شود مگر اینکه در مزایده، محدوده ای باشد که متقاضی نداشته باشد و بتوان آن را به اشخاص حقوقی یا حقیقی واگذار کرد و هیچ راهی جز این وجود ندارد.

جعفر سرقینی اهری به خواف نیور گفت: این که  اهالی شهرستان اگر قبلا  تقاضا داشتند با ترک تشریفات می شد محدوده واگذار کرد اما چون آن موقع انجام نشده هم اینک نیز متاسفانه نمی شود.

وی در عین حال اذعان داشت هم اینک عملیات اکتشاف 12 هزار کیلومتر مربع محدوده معدنی در سنگان در حال انجام است که تا پایان مراحل اکتشاف و ذخیره سنجی، واگذار نمی شود.

وی پیرامون تخلفات معادن پلاسری نیز بدون اشاره به تخلفات صورت گرفته گفت: قرار شد در روش استخراج معادن پلاسری اصلاحاتی انجام شود که ظرف 3 تا 4 ماه آتی به معدنکاران اعلام می شود.

سرقینی اصافه کرد در این بازدید بیشتر مسایل فنی بررسی شد و معدنکاران بایستی از روشی استفاده کنند تا در حد امکان، زمین را به حالت توپوگرافی یا طبیعی برگردانند.

وی یادآور شد، در همه معادن بحث های زیست محیطی وجود درد ولی این موضوع را سازمان مجیط زیست باید مدعی شود ما به لحاظ زیست محیطی مدعی نیستیم فقط به لحاظ فنون استخراج و بهره برداری بحث داریم.

سرقینی همچنین در خصوص تخلفات صورت گرفته از سوی برخی معدنکاران معادن پلاسری سنگان خواف در عدم رعایت میزان برداشت گفت: در یک بازدید نمی توان نظر داد، بازدیدها بصورت ادواری انجام می شود گرچه هنوز بر سر تخلفات در میزان برداشت اختلاف نظر است.

وی افزود: قرار است برای کنترل میزان برداشت ماده معدنی، از روی نقشه برداری ها و کنترل بارنامه ها و در آینده نزدیک نیز کنترل صادرات انجام شود و در این طرح، بارنامه های معدنی با باسکول گمرک مقایسه و تطبیق می شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون سهم 15 درصدی شهرستان خواف از در آمدهای معدنی گقت: تمام پولی که می شود به شهرستان کمک کرد درچارچوب قانون معادن است.

جعفر سرقینی اهری گفت: در قانون معادن، سهم اختصاص داده شده به شهرستان های محل وقوع معدن، 10 تا 15 درصد است.

وی اعلام کرد: براین اساس سال گذشته مبلغ 420 میلیارد تومان به خزانه واریز شد و در 9 ماهه امسال نیز تاکنون 400 میلیارد تومان از بهره برداران معدنی اخذ و به خزانه واریز گردید وی پیش بینی کرد این رقم تا پایان سال جاری به 800 میلیارد تومان برسد.

سرقینی در خصوص واریز سهم شهرستان های ذینفع از مبالغ دریافتی از بهره بردران اظهار بی اطلاعی کرد.

وی تاکید کرد وظیفه ما اخذ حقوق دولتی از بهره بردار و واریز به خزانه است نه تقسیم آن.

وی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و استانداری ها را مسئول مستقیم تقسیم و توزیع  سهم 15 درصدی شهرستان از در آمدهای معدنی دانست.

وی در نهایت گفت: آنهایی که این سهم را نگرفتند باید پاسخگو باشند.

پیش از این محمود نگهبان سلامی نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی خواستار اختصاص 20 درصد از حقوق دولتی معادن به شهرستان خواف شده بود.

طبق تبصره6 ماده 12 قانون معادن کشور دولت مکلف است 15 درصد از حقوق دولتی وصولی را به اعتبارات همان استان اضافه نماید به طوری که تمام اعتبار یاد شده جهت ایجاد زیرساخت و رفاه و توسعه شهرستان با اولویت بخشی که معدن در آن واقع شده، اختصاص یابد.

قانون مزبور در 22 آبان 90 در صحن علنی مجلس تثویب و در تاریخ 2 آذر همان سال به تایید شورای نگهبان رسید و رئیس جمهور نیز قانون جدید را در 22آذر90 ابلاغ کرد.

به گزارش خواف نیوز، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در پی طرح سئوال نماینده خواف و رشتخوار ز وزیر صنعت، معدن و تجارت و قانع نشدن نماینده از پاسخ وزیر به همراه راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، محمود نگهبان سلامی نماینده مردم خواف و رشتخوار، و محمدرضا پهلوان نژاد فرماندار خواف از معادن پلاسری سنگ آهن نگین احیای سپاهان، پارسیان، کوه سنبل، چشمه سر و عقیق مستقر در سنگان بازدید و تخلفات مطروحه را بررسی کرد.

سامانه پیامکی دریافت نظرات شما (یک میلیون نه میلیون) 10000009000000

/ 0 نظر / 15 بازدید