خواف میزبان موسس شرح حال‌نویسی شعرا و علمای سلف

با سفر دکتر جسین محمدزاده صدیق
خواف میزبان موسس شرح حال‌نویسی شعرا و علمای سلف
خواف نیوز: با سفر دکتر جسین محمدزاده صدیق به خواف این شهرستان میزبان موسس شرح حال‌نویسی شعرا و علمای سلف می شود.

استاد دکتر صدیق در 15 تیرماه سال 1324 شمسی. برابر با ماه جولای سال 1945 میلادی در خانه‌ی پدری جنب مسجد آقا میرعلی در کوچه‌ی اسماعیل بقال از محله‌ی سرخاب در شهر تبریز متولد شد.

در کودکی در مسجد جامع تبریز و حوزه‌ی طالبیه نزد آقامیرزا غلامحسین هریسی، آقا میرزا عمران و مرحوم وقایعی مشکات تبریزی به تعلیم قرآن، فلسفه‌ی اسلام، فقه، احکام و اصول دین مشغول شد. از کودکی در حالی که 14 سال بیشتر نداشت، در مسجد محله و اوقاتی هم در منزل به تدریس قرآن و دروس مدرسه‌ای مشغول بود. بی‌سوادهای محله را که دو برابر سن او سن داشتند باسواد کرد.

او، در سال 1337 تحصیلات ابتدایی را به پایان رسانید و وارد دبیرستان شد و در رشته‌ی علوم ادبی مشغول تحصیل گشت. از همان ابتدا استعداد عجیبی نسبت به ادبیات پیدا کرد. به طوری که در دبیرستان او را "شاعر" صدا می‌کردند و او برای بهتر متوجه شدن درس‌ها، آن‌ها را به قالب شعر درمی‌آورد و فرمول‌های فیزیک، ریاضی و یا درس طبیعی و جغرافیا را در قالب شعر حفظ می‌کرد و انشاء‌های خود را به شعر می‌نوشت.

وقتی از دوره‌ی اول دبیرستان به دانشسرا رفت، شایع شد که همه‌ی کتاب‌های کتابخانه‌ی دانشسرا را خوانده است، زیرا با کارمندان وارد می‌شد و با آن‌ها خارج می‌شد. می‌خواست همه‌ی قله‌ها را فتح کند.

دکتر محمدزاده عصر امروز در مشهد مورد استقبال جمعی از فرهنگدوستان خوافی قرار می گیرد و فردا پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 وارد خواف می شود و با تعدادی از اهل فرهنگ و ادب و هنر دیدار خواهد کرد.

وی همچنین از آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی بازدید خواهد کرد و با گزیده ای از فرهنگ محلی و سنن مردم در ادوار گذشته آشنا خواهد شد.

سامانه پیامکی دریافت نظرات شما (یک میلیون نه میلیون) 10000009000000

/ 0 نظر / 20 بازدید